Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add az iWiW-hez Add a Google Reader-hez

Hogyan hárítsuk el a 2020-ban esedékes globális környezeti katasztrófát saját kezűleg?


Problémamegoldás környezettudatos fenegyerekeknek

I. kötet

Hosszú évek óta figyelem a klímaváltozás jövőbeni következményeiről szóló elemzéseket, amelyek egyre drámaiabb és egyre rövidebb határidővel bekövetkező véget valószínűsítenek a Földnek. Egy idén készült jelentésben már 2020-ra tették a globális környezeti katasztrófa eljövetelét. A dolog úgy áll, hogy ott és akkor más programom van, s udvariatlanságnak venném a bolygó részéről, ha számításaimat éppen akkorra időzített halálával keresztülhúzná.

A megújuló energiaforrások népszerűsítése, a túlfogyasztás visszaszorítása, a zéró csomagolóanyag - zéró szemét elvének követése valamint az élelmiszer- és vegyipar megfékezése megoldaná problémámat, s így tizenkét év múlva nyugodtan végigülhetném azt a jó kis filmet abban a jó kis moziban.

De ahogy a gyakorlatban lévő, környezettudatos életre nevelő központi törekvéseket elnézem, a környezeti katasztrófa bekövetkeztével azonos időpontra eső szórakozásomnak befellegzett.

"Semmi sem igényli
annyira a változtatást,
mint mások szokásai."
Mark Twain

Magyarországon a környezettudatos életre nevelés elengedhetetlen tartozéka az ember pirongatása és ijesztgetése." - Na ezt jól megcsináltad. Erre vagy képes te félnótás. Te Isten verése te. Tönkretetted a bolygót. Most boldog vagy?"

Vajon milyen reakcióra számíthatunk egy embertől, akinek valaki színtiszta segíteni akarásból azt mondja: Maga meghízott az utóbbi időben, jobb lenne, ha abbahagyná az evést. Vagy azt, hogy ön egy semmirekellő és soha nem lesz magából senki. Esetleg, hogy megöregedett és elhanyagoltnak látszik, törődjön többet a bőrével? Ráadásként hozzáteszi: ha nem tesz valamit, baj lesz!

Vajon az, akit e csakis reá tartozó dolgában kritika ért, igazat ad jóakarójának és a javulás érdekében azonnali intézkedésre szánja magát? Vagy inkább az jár a fejében, hogy a másiknak mégis mi a fene köze van ahhoz, hogy ő hány kiló? Honnan veszi ez a bátorságot az ő intelligenciájának megkérdőjelezéséhez és milyen egy hitvány gyerekszobája volt ennek, hogy megjegyzést mert tenni bárki életkorára?

"ha sokat ugrálsz kapsz egy frászt,
itt ne labdázz mert kapsz egy frászt,
ne fütyülj mert kapsz egy frászt"
Mosonyi Aliz - Frásznéni

Nem hiszek az emberek szapulásában és a riogatást sem tartom jó taktikának, ha valóban a környezeti katasztrófa elkerülése a cél. A problémamegoldásnak ugyanis mindössze két esküdt ellensége létezik a Földön s ők éppen a harag és a félelem.

A végtelen információ, a viccelődés, a beretvaész és a korlátok nélküli gondolkodás. Ezek a problémamegoldás igaz barátai.

A "Problémamegoldás környezettudatos fenegyerekeknek" című könyv nem vesztegeti az időt a szörnyű vég felfestésére és mások lehetetlen viselkedése fölötti siránkozásra. Koncentrálnia kell, hiszen a bolygó egyetlen reménysuga-rát, a cselekvő embert tanítja meg arra, hogy hogyan hozhatja rendbe ő egyedül az egész világot.

Az 55 oldalas, fotókkal bőven illusztrált kiadvány nem elnéző olvasójával. A benne található gondolatok folyton az egyén önnön sorsa iránti felelőssége körül tapogatóznak. "Használja az eszét, tudja amit tud, védje a jogait, ne lustálkodjon, húzza ki magát és ne babráljon az ujjaival" így kiabál ez a vézna füzet mindenkivel. Ennek ellenére megígérem, hogy mire a szuperhős tanonc az olvasással végez, úgy érzi majd, hogy a környezettudatos élet minden akaratossága, változások utáni kíméletlen követelőzése és John Nash logikáját igénylő észjárása ellenére abszolúte megér minden fáradozást.



Prof. Dr. John F. Nash

John Nash néhány évvel Piet Hein után, tőle függetlenül felfedezte a hex nevű játékot. Legfontosabb eredményeit a játékelmélet terén alkotta. 1994-ben megosztva (Reinard Seltennel és Harsányi Jánossal) megkapta a közgazdasági Alfred Nobel-emlékdíjat. A világhírt mégsem ez hozta meg neki, hanem az életét feldolgozó film, az Egy csodálatos elme, amely úgy mutatja be őt mint géniuszt és mint súlyos paranoid skizofréniában szenvedő beteget. A skizofréniából szinte lehetetlen csak az akaraterőre támaszkodva kilábalni. A kényszerképzetek és hallucinációk ugyanis igen erősek, és a betegséget éppen az jellemzi, hogy áldozata nem képes különbséget tenni a valóság és a képzelet szülte környezet között. John Nash - nemcsak az Egy csodálatos elme című filmben, de a valóságban is - képes volt arra, hogy logikai alapon szűrje ki környezetében a számára látható, de valójában nem létező elemeket.

Vajon miért utálják az itt élők annyira, ha valaki a "bezzeg a nyugat-európaiak" szófordulatot használja jelenlétükben? Vajon a magyarok valóban a Marsról jöttek?

Miért nem célszerű a világvége közeledtét bizonyos esetekben felfesteni?

Mire használható az emberek szabad akarata?

Hogyan lehet előállítani egy kis gyümölcsolajból és vodkából környezetbarát illatosítót?

És miért vagyok megveszve annyira egy Joseph Krawina nevű építész munkájáért?

Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre ad választ a Problémamegoldás Környezettudatos Fenegyerekeknek első kötete, amelyet ezen az oldalon szabadon letölthet.





Kellemes időtöltést kívánok!

Keresztesi Judit

Kapcsolódó tartalmak:
- Hogyan tartsunk nyilvános beszédet?
e-mail címünk: keresztesi_kukac_tettekmezeje_pont_hu
Utolsó frissítés dátuma: 2010. május 18.
by Creative Commons - Keresztesi Produkciós Csoport
Nevezze meg a forrást! - Ne értékesítse! - Ne változtasson rajta! - 2.5 Magyarország.